SM-kilpailut

Miesten mitalikolmikko 2017
Miesten loppuottelun tyylittelyä 2017
Naisten mitalikolmikko 2017
Naisten mestaruuden ratkaisuhetkiä 2017
Miesten harrastesarjan loppuottelijat 2017
Miesten mitalistit 2016
Naisten mitalistit 2016
Tatu Knuutila ja Aleksi Leskinen loppuottelussa 2016
Suvi Erjanti ja Anneli Koivula lohko-ottelussa 2016
Miesten palkintojenjaon tunnelmia 2016
Naisten palkintojenjaon tunnelmia 2016
Miesten mitalistit 2015
Naisten mitalistit 2015
Heke Mustonen ja Jaakko Vähämaa loppuottelussa 2015
Miesten mitalistit 2014
Miesten harrastesarjan palkintokolmikko 2014

RACKETBALL, SM-KILPAILUT 2017

Racketballin SM-kilpailut pelattiin Helsinki Senatorsin järjestäminä Merihaan Pallohallilla. Tatu Knuutila ESRC ja Anneli Koivula HSRC uusivat yleisten luokkien mestaruutensa! Kisakuvia löydät täältä.

Ensi vuoden SM-kilpailut pelataan alustavasti Seinäjoella toukokuussa, be there!
 

Miehet, yleinen luokka

1. kierros
Atte Stengård SquNa – Jouko Puustinen RBCH 2-0
Jussi Vikström HSRC – Petri Packalen SqJu 2-1
Iiro Stubin MetStone – Matti Jokinen RBCH 2-1

2. kierros
Tatu Knuutila ESRC [1] – Atte Stengård SquNa 2-0
Petteri Repo Helsinki Senators [7] – Jani Stengård SquNa 2-0
Ari Puhakka MetStone – Eemeli Hautanen JSK [4] 2-0
Tomi Niinimäki Helsinki Senators – Juha Hatjasalo [6] HSRC 2-0
Aleksi Leskinen Helsinki Senators [2] – Jussi Vikström HSRC 2-0
Martti Hämäläinen SqJu – Jarmo Vilhunen HSRC [8] 2-1
Ville Karsikas JSK [3] – Iiro Stubin MetStone 2-0
Kenneth Wennström Helsinki Senators – Raimo Yliranta JSK [5] 2-0

Puolivälierät
Tatu Knuutila ESRC [1] – Petteri Repo Helsinki Senators [7] 2-0
Tomi Niinimäki Helsinki Senators – Ari Puhakka MetStone 2-0
Aleksi Leskinen Helsinki Senators [2] – Martti Hämäläinen SqJu 2-0
Ville Karsikas JSK [3] – Kenneth Wennström Helsinki Senators 2-0

Välierät
Tatu Knuutila ESRC [1] – Tomi Niinimäki Helsinki Senators 2-0
Aleksi Leskinen Helsinki Senators [2] – Ville Karsikas JSK [3] 2-0

Loppuottelu
Tatu Knuutila ESRC [1] – Aleksi Leskinen Helsinki Senators [2] 2-0

Pronssiottelu
Ville Karsikas JSK [3] – Tomi Niinimäki Helsinki Senators 2-1


Plate, 1. kierros
Jani Stengård SquNa – Jouko Puustinen RBCH 2-0
Eemeli Hautanen JSK [4] – Juha Hatjasalo [6] 2-1
Petri Packalen SqJu – Jarmo Vilhunen HSRC [8] 2-0
Raimo Yliranta JSK [5] – Matti Jokinen RBCH 2-0

Plate, 2. kierros
Eemeli Hautanen JSK [4] – Jani Stengård SquNa 2-1
Raimo Yliranta JSK [5] – Petri Packalen SqJu 2-0

Plate, loppuottelu
Raimo Yliranta JSK [5] - Eemeli Hautanen JSK [4] 2-1
 

Naiset, yleinen luokka (pelattiin lohkomuodossa)

Anneli Koivula HSRC – Adelé Tähtinen 2-0
Anneli Koivula HSRC  – Eliisa Niemi-Peltola 2-0
Anneli Koivula HSRC  – Suvi Erjanti HSRC 2-0
Adelé Tähtinen – Eliisa Niemi-Peltola 2-1
Adelé Tähtinen – Suvi Erjanti HSRC 2-0
Eliisa Niemi-Peltola – Suvi Erjanti HSRC 2-0

Loppusijoitukset:
1. Anneli Koivula HSRC
2. Adelé Tähtinen
3. Eliisa Niemi-Peltola
4. Suvi Erjanti HSRC


Miehet, harrasteluokka

Lohko A
Juha Ulvila SqJu – Antti Malinen RBCH 2-1
Ahmed Bilal rtd

Lohko B
Hannu Elopuro – Eino Vaarala ESRC 2-0
Hannu Elopuro – Peter Zschauer SqJu 2-0
Hannu Elopuro – Janne Palo SqJu 2-0
Eino Vaarala ESRC – Peter Zschauer SqJu 2-0
Eino Vaarala ESRC – Janne Palo SqJu 2-0
Peter Zschauer SqJu – Janne Palo SqJu 2-0

Loppuottelu
Hannu Elopuro – Juha Ulvila SqJu 2-1

Pronssiottelu
Antti Malinen RBCH – Eino Vaarala ESRC 2-0
 

 

RACKETBALL, SM-KILPAILUT 2016

Racketballin SM-kilpailut pelattiin JSK:n järjestäminä Helsingin Talihallissa. Ensimmäistä kertaa pelattiin loppuottelu täyslasikentällä! Osallistujia oli 30 aina Oulua, Poria ja Kouvolaa myöten, mahtavaa!

Sekä miesten että naisten sarjoissa saatiin uudet mestarit. Espoon ESRC:n Tatu Knuutila ja Helsingin HSRC:n voittivat kumpikin ensimmäisen mestaruutensa. Helppoa se ei ollut, sillä SM-kilpailujen ottelut olivat erittäin tasaisia ja jännittäviä. Otteluita oli lisäksi aivan valtava määrä.

 

Miehet, yleinen luokka

1. kierros

Ari Puhakka MetStone – Ari Saunalammi HSRC 2-0
Esa Naukkarinen KSQ - Markus Seppälä HSRC 2-1
Juha Savolainen HSRC – Tapio Ulkuniemi Kooma SC 2-0
Martti Hämäläinen SqJu - Tommi Tapola HSRC 2-0

2. kierros

Aleksi Leskinen Helsinki Senators - Ari Puhakka MetStone 2-0
Juha Hatjasalo HSRC – Eetu Tuominen HSRC 2-0
Raimo Yliranta JSK – Juha Lindbald HSRC 2-1
Esa Naukkarinen KSQ - Timo Montell JSK 2-0
Tatu Knuutila ESRC – Juha Savolainen HSRC 2-0
Petteri Repo Helsinki Senators - Jarmo Vilhunen HSRC 2-1
Eemeli Hautanen JSK – Petri Packalen SqJu 2-1
Risto Jokinen HSRC - Martti Hämäläinen SqJu 2-0

Puolivälierät

Aleksi Leskinen Helsinki Senators - Juha Hatjasalo HSRC 2-0
Esa Naukkarinen KSQ - Raimo Yliranta JSK 2-0
Tatu Knuutila ESRC – Petteri Repo Helsinki Senators 2-0
Risto Jokinen HSRC - Eemeli Hautanen JSK 2-0

Välierät

Aleksi Leskinen Helsinki Senators - Esa Naukkarinen KSQ 2-1
Tatu Knuutila ESRC - Risto Jokinen HSRC 2-1

Pronssiottelu: Esa Naukkarinen KSQ - Risto Jokinen HSRC 2-1 (11-7,5/11,13/11)

Loppuottelu: Tatu Knuutila ESRC - Aleksi Leskinen Helsinki Senators 2-1 (8/11,11/5,11/5)


Sijat 5-8
Raimo Yliranta JSK - Juha Hatjasalo HSRC 2-0
Eemeli Hautanen JSK - Petteri Repo Helsinki Senators 2-0

Sijat 5-6: Eemeli Hautanen JSK - Raimo Yliranta JSK 2-1
Sijat 7-8:Juha Hatjasalo HSRC – Petteri Repo HSRC 2-1


Sijat 9-16
Eetu Tuominen HSRC - Ari Puhakka MetStone 2-1
Timo Montell - Juha Lindblad 2w0
Jarmo Vilhunen HSRC - Juha Savolainen HSRC 2-0
Martti Hämäläinen SqJu - Petri Packalen SqJu 2-1

Sijat 9 -12
Juha Lindblad HSRC - Eetu Tuominen HSRC 2-0
Jarmo Vilhunen HSRC - Martti Hämäläinen SqJu 2-0

Sijat 9-10: Jarmo Vilhunen HSRC – Juha Lindblad HSRC 2-0
Sijat 11-12: Eetu Tuominen HSRC – Martti Hämäläinen SqJu 2-0


Sijat 13-16
Ari Puhakka MetStone – Juha Savolainen HSRC 2-1
Ari Puhakka MetStone – Timo Montell 2w0
Juha Savolainen HSRC – Petri Packalen SqJu 2-0
Petri Packalen SqJu - Timo Montell 2w0


Naiset, yleinen luokka (pelattiin lohkomuodossa)

Anneli Koivula HSRC - Suvi Erjanti HSRC 2-1
Anneli Koivula HSRC – Maarit Saario HSRC 2-1
Anneli Koivula HSRC - Kaisa Matschoss Helsinki Senators 2-0
Suvi Erjanti HSRC – Maarit Saario HSRC 2-1
Suvi Erjanti HSRC - Kaisa Matschoss Helsinki Senators 2-0
Maarit Saario HSRC – Kaisa Matschoss Helsinki Senators 2-0

Loppusijoitukset:

1. Anneli Koivula HSRC
2. Suvi Erjanti HSRC
3. Maarit Saario HSRC
4. Kaisa Matschoss Helsinki Senators


Miehet, harrasteluokka (pelattiin lohkomuodossa)

Atte Stengård SquNa – Jani Stengård SquNa 2-0
Atte Stengård – Jan Riutta JSK 2-0
Atte Stengård – Iikka Tuominen 2-0
Atte Stengård - Jouni Juutinen Rbch 2-0
Atte Stengård – Aatos Messam 2-0
Jani Stengård – Iikka Tuominen 2-0
Jani Stengård – Aatos Messam 2-0
Jani Stengård - Jan Riutta 2-0
Jani Stengård – Jouni Juutinen 2-0
Jouni Juutinen – Iikka Tuominen 2-0
Jouni Juutinen – Aatos Messam 2-0
Jouni Juutinen – Jan Riutta 2-0
Jan Riutta – Iikka Tuominen 2-0
Jan Riutta – Aatos Messam 2-0
Iikka Tuominen – Aatos Messam 2-0

Loppusijoitukset:

1. Atte Stengård SquNa
2. Jani Stengård SquNa
3. Jouni Juutinen RBCH
4. Jan Riutta JSK
5. Iikka Tuominen
6. Aatos Messam

 

 

RACKETBALL, SM-KILPAILUT 2015

Racketballin SM-kilpailut pelattiin RBCH:n järjestäminä Hollolan Kuntokeitaalla. Ensimmäistä kertaa pelattiin myös naisten sarja!

Ensimmäiseksi naisten sarjan voittajaksi "kruunattiin" Emilia Soini, toinen oli Terhi Pylväläinen ja pronssilla Aurora Mustonen ja niukasti tiukan taiston jälkeen mitalleilta tippui Sari Teivainen.

Miesten puolella valtikka vaihtui kun Henrik Mustonen voitti kultaa ja finaalivastustajana oli Jaakko Vähämaa kuten jo aiemmin tällä kaudella squashin SM-kilpailuissa!. Kahden edellisen vuoden mestari Aleksi Leskinen voitti pronssiottelussa Risto Jokisen.

 

Miehet, 1. Kierros

Henrik Mustonen - bye
Kale Leskinen - Antti Malinen 11/8, 5/11, 11/5
Ari Puhakka - Seppo Kiuru 11/4, 11/5
Riku Mehta - Petteri Repo 8/11, 11/3, 11/9
Matti Jokinen - bye
Raimo Yliranta - Toni Sievänen 11/3, 11/3
Eemeli Hautanen - Peter Puhlin 11/7, 11/2
Risto Jokinen - bye
Jaakko Vähämaa - bye
Tapio Ulkuniemi - Pekka Pulkkinen 11/2, 11/7
Tatu Knuutila - Kyösti Mustonen 11/1, 11/3
Jarmo Vilhunen - bye
Timo Montell - Sami Vilander 11/0, 11/0
Tapani Körkkö - Ilpo Pulli 11/3, 11/5
Jouko Puustinen - Ville Isotalo 13/11, 11/7
Aleksi Leskinen - bye

2. kierros

Henrik Mustonen - Kale Leskinen 11/3, 11/7
Riku Mehta - Ari Puhakka 11/7, 11/8
Raimo Yliranta - Matti Jokinen 9/11, 11/4, 11/5
Risto Jokinen - Eemeli Hautanen 14/12, 11/3
Jaakko Vähämaa - Tapio Ulkuniemi 11/5, 11/3
Tatu Knuutila - Jarmo Vilhunen 11/6, 11/4
Timo Montell - Tapani Körkkö 11/5, 11/4
Aleksi Leskinen - Jouko Puustinen 11/0, 11/0

Puolivälierät

Henrik Mustonen - Riku Mehta 11/5, 11/1
Risto Jokinen - Raimo Yliranta 11/4, 11/8
Jaakko Vähämaa - Tatu Knuutila 11/7, 11/7
Aleksi Leskinen - Timo Montell 12/10, 11/7

Välierät

Henrik Mustonen - Risto Jokinen 11/0, 11/5
Jaakko Vähämaa - Aleksi Leskinen 12/10, 11/6

Pronssiottelu: Aleksi Leskinen - Risto Jokinen 9/11, 11/1, 11/7

Loppuottelu: Henrik Mustonen - Jaakko Vähämaa 8/11, 11/5, 11/3

 

Naisten sarja pelattiin lohkona:

1. Emilia Soini
2. Terhi Pylväläinen
3. Aurora Mustonen
4. Sari Teivainen

 

Miesten Plate 1. Kierros

Antti Malinen - bye
Petteri Repo - Seppo Kiuru 11/1, 11/4
Toni Sievänen - bye
Peter Puhlin - bye
Pekka Pulkkinen - bye
Kyösti Mustonen - bye
Ilpo Pulli - Sami Vilander 11/4, 11/2
Ville Isotalo - bye

Platen puolivälierät

Petteri Repo - Antti Malinen 11/6, 11/8
Peter Puhlin - Toni Sievänen 11/5, 11/3
Pekka Pulkkinen - Kyösti Mustonen 11/8, 11/7
Ilpo Pulli - Ville Isotalo 10/12, 11/8, 13/11

Platen välierät

Petteri Repo - Peter Puhlin 11/7, 11/4
Pekka Pulkkinen - Ilpo Pulli 11/7, 9/11, 11/6

Platen finaali: Petteri Repo - Pekka Pulkkinen 11/7, 11/8

 

 

RACKETBALL SM-KILPAILUT 2014

Racketball SM-kisat käytiin Kivenlahden squash-hallilla.

Racketball SM-kilpailut sijoitukset 2014:

1. Aleksi Leskinen Senators
2. Risto Jokinen HSRC
3. Jarmo Vilhunen HSRC
4. Juha Hatjasalo HSRC
5. Matti Jokinen RBCH
6. Jouko Puustinen RBCH

Kunto-sarja:

1. Tommi Tapola HSRC
2. Jarmo Karjala HSRC
3. Kari Hautala MetSq
4. Antti Malinen RBCH
5. Jouni Juutinen RBCH
6. Toni Vilen RBCH
7. Kyösti Mustonen RBCH
8. Jaakko Tanhuanpää RBCH

Tässä linkki RBCH kilpailumatkan ja palkintojenjaon kuviin
https://plus.google.com/photos/110582696506630166108/albums/6017296492074665009

(kuvat: Jouku Puustinen)

 

PDF-tiedostoMiehet kilpa tulokset.pdf (11 kB)
RACKETBALL SM-KISAT 2014 kilpa tulokset
PDF-tiedostoMiehet kunto tulokset.pdf (16 kB)
RACKETBALL SM-KISAT 2014 kunto tulokset
PDF-tiedostoMiehet kilpa.pdf (10 kB)
SM-kisa aikataulut, miehet kilpa
PDF-tiedostoMiehet kunto.pdf (14 kB)
SM-kisa aikataulut, miehet kunto
rbsm2014..jpg (79 kB)
Tulostettava versio SM-kisa 2014 kutsusta
PDF-tiedosto2013-Rackeball-SM-tulokset.pdf (1.6 MB)
Kaikki tulokset täältä
Tuntematon tiedostomuotoSM2012.odt (11 kB)
SM-kilpailut 2013